Kovačič Mirjam

Srečajte

Mirjam Kovačič

, zobozdravnica

Zobozdravnica Mirjam Kovačič sem študij dokončala na Medicinski fakulteti, smer stomatologija, v Ljubljani, leta 1993. Po opravljenem strokovnem izpitu sem bila zaposlena v Zdravstvenem domu v Ljubljani do leta 1999, ko sem se odločila za zasebno zobozdravstveno ordinacijo.

KDAJ JE POTREBNO ENDODONTSKO ZDRAVLJENJE ZOBA

KDAJ JE POTREBNO ENDODONTSKO ZDRAVLJENJE ZOBA
KDAJ JE POTREBNO ENDODONTSKO ZDRAVLJENJE ZOBA

Endodontsko zdravljenje ne povzroča bolečine, jo pa olajša.

Zdravljenje koreninskih kanalov je na slabem glasu, ker naj bi bil postopek boleč.

Če ste naročeni na vaše prvo zdravljenje koreninskih kanalov ste morda precej zaskrbljeni ali pa vas je lahko tudi strah.

Strahu se najlažje znebimo tako, da se zaženemo vanj in se razblini. Saj je vendar znotraj votel, okrog ga pa nič ni.

Da razblinimo mit: Zdravljenje koreninskih kanalov ne povzroča bolečine — olajša jo!

 

Za začetek h koreninam vsega:

Image title

 

Malo osnov v pomoč. Kot je razvidno iz ilustracij, so votlinica v kroni zoba, ki se imenuje pulpna komora in kanal v korenini napolnjeni z žilami in živci ter s tkivom. Žile, živci in tkivo v pulpni komori ter kanalih tvorijo zobni živec – pulpo. Zdrava pulpa ohranja zob vitalen (živ).

 

Endodontsko obravnavo ali zdravljenje(“endo” = znotraj;  “dont” = zob) slovensko imenujemo zdravljenje koreninskih kanalov, včasih tudi, kar na kratko rečemo zdravljenje zoba.

 

 

Kdaj je potrebno endodontsko zdravljenje zoba:

Karies Pulpitis Granulom

 

 

  Globok karies, ki sega zelo v bližino zobne pulpe ali celo v pulpo samo. Ta lahko povzroča bolečino, ni pa nujno.

  Karies pod globoko plombo, ki sega v bližino zobne pulpe ali v pulpo samo.

  Poškodbe zob kot na primer okrušenje zoba, zlom zobne korone ali korenine.

  Napredovala parodontalna bolezen je včasih prav tako lahko razlog, da zob potrebuje endodontskao obravnavo.

 

 

 

Katerikoli od naštetih vzrokov lahko povzroči vnetje zobne pulpe.  Vnetje zobne pulpe povzroči otekanje in pritisk znotraj pulpne komore in koreninskih kanalov. Taka oteklina se ne more širiti navzven, saj je omejena s trdim zobnim tkivom zoba (podobno kot otekanje možganov v lobanji), kar lahko povzroči izjemno hudo bolečino in nepopravljivo poškodbo pulpe. Ko pulpa odmre, lahko bolečina popusti. Če se v tem času ničesar ne ukrene se vnetje iz zobne pulpe razširi skozi kanal v periapeks (»peri« = okoli, okrog; »apex« = konec, vršiček na koncu). To pomeni, da se vnetje – infekcija razširi skozi odprtino na koncu korenine v okolna tkiva. Prizadeta so periodontalna vlakna na vršičku korenine in kost.

Včasih se bolečina ponovno pojavi. Lahko je močna in akutna, ali pa je bolečina blaga in občasna. Takrat vnetje postane kronično – Kronično periapikano vnetje – granulom.

 

Želite izvedeti več?

Lahko nas pokličete na GSM številko 031 656 907 ali pa nam pišite preko kontaktnega obrazca.

To spletno mesto uporablja piškotke za namen izboljšave delovanja spletnega mesta. Več informacij najdete v naših pravilih o rabi piškotkov.