
ZAKAJ NASTANEJO MOTNJE SRČNEGA RITMA?
Različne bolezni srca, kot so povišan krvni pritisk, prirojene srčne napake, vnetje srčne mišice, popuščanje srca, napake na srčnih zaklopkah, koronarna srčna bolezen, povečano srce (hipertrofija) in druge bolezni srca (kardiomiopatija), lahko povzročijo motnje srčnega ritma. Motnje ritma se pogosto pojavijo tudi po srčnem infarktu. Vendar lahko tudi druge bolezni ali stanja, na primer preveliko delovanje žleze ščitnice, različna vročinska stanja, skrita žarišča okužb, hormonske motnje ali motnje ravnovesja mineralnih snovi (na primer pomanjkanje kalija ali magnezija), zmedejo normalni srčni utrip.
Nepravilnosti v bitju srca so lahko tudi posledica nekaterih zdravil, alkohola ali hude duševne obremenitve. Pogosto jasnega vzroka za motnje srčnega ritma niti ni mogoče prepoznati. Posebno tveganje predstavlja način življenja v sodobni družbi, saj prevelika teža, nepravilna prehrana, kajenje, alkohol, čezmerno uživanje kave, stres in nezadostno gibanje lahko pripomorejo k nastanku motenj srčnega ritma.
ZNAKI MOTENJ SRČNEGA RITMA
-
občutek razbijanja v prsnem košu (palpitacije)
-
utrujenost
-
slabo počutje
-
oslabelost
-
zadihanost
-
vrtoglavica
-
zbadanje pri srcu
-
občutki nepojasnjenega strahu
-
napadi potenja
-
omotica
-
krajša nezavest
KAJ MORATE POVEDATI VAŠEMU ZOBOZDRAVNIKU?
Najpomembneje je, da svojega zobozdravnika seznanite, da imate aritmije, ali imate srčni spodbujevalnik ali morda podkožni defibrilator ali pa kombinirano napravo. Predvsem pa katera zdravila jemljete. Morda bo pred zobozdravniškim posegom potrebno dozo nekaterih zdravil prilagoditi ali celo začasno ukiniti. Seznanite ga tudi z drugimi boleznimi, ki jih morda imate ter s seznamom zdravil, ki jih jemljete. V ta namen običajno pri zobozdravniku izpolnite vprašalnik o zdravju.
KAJ JE DOBRO VEDETI GLEDE ZOBOZDRAVSTVENE OSKRBE ČE IMATE LE ARITMIJE IN TE NISO POSLEDICA DRUGIH SRČNO ŽILNIH BOLEZNI?
Če imate le aritmijo, ki ni del ali posledica drugih srčno žilnih bolezni, ampak drugih vzrokov (na primer hudih stresov, motenj v delovanju ščitnice …), in imate aritmijo pod kontrolo zdravil in / ali morda srčnega spodbujevalnika, vas lahko v zobozdravstveni ordinaciji obravnavamo kot »zdravega pacienta«
Pomembna omejitev, kadar imate srčni spodbujevalnik je izogibanje napravam z močnejšim elektromagnetnim delovanjem. Tako vaš zobozdravnik na primer ne bo mogel opraviti kirurških posegov z elektrokirurškimi instrumenti. Posege se lahko opravi s klasičnimi kirurškimi tehnikami.
KAJ JE DOBRO VEDETI GLEDE ZOBOZDRAVSTVENE OSKRBE ČE IMATE ARITMIJE KI SO POSLEDICA SRČNO ŽILNIH BOLEZNI ALI V KOMBINACIJI Z DRUGIMI SRČNO ŽILNIMI BOLEZNIMI?
V primeru, da ste imeli srčni infarkt prvih 6 mesecev :
-
Vsaj 6 mesecev po prebolelem srčnem infarktu se odsvetujejo vsi zobozdravstveni posegi, pri katerih bi lahko prišlo do bakteriemije – sproščanja bakterij v kri.
-
Vse posege, ki povzročajo bakteriemijo in jih ne moremo odložiti za vaj 6 mesecev se skrbno načrtujejo in opravijo v univerzitetnih kliničnih ustanovah v dogovoru z zdravnikom, ki vas je zdravil zaradi srčnega infarkta (na primer nujno puljenje zoba).
Po 6 mesecih ali če niste po srčnem infarktu:
-
Vse zobozdravniške posege, pri katerih se pričakuje bakteriemija se skrbno načrtuje in opravi pod antibiotično zaščito.
-
Da posegi ne bodo boleli boste dobili posebne vrste lokalne anestezije, ki ne vsebuje adrenalina.
-
Če vas je zobozdravniških posegov zelo strah (strah povzroča stres in povečano izločanje adrenalina) vam lahko zobozdravnik predpiše zdravila proti strahu.
-
Pred posegi, kjer se pričakuje krvavitev je potrebno prilagoditi doziranje zdravil proti strjevanju krvi.
-
Ne jemljite protibolečinskih zdravil, ki preprečujejo strjevanje krvi (na primer Aspirin)
-
Nikoli, ampak res nikoli ne prilagajajte samovoljno doziranja zdravil pred obiskom zobozdravnika – vedno se o tem prej posvetujte z zobozdravnikom (na primer antibiotična zaščita ali zmanjšanje doze zdravil proti strjevanju krvi).
-
Zdravila, ki jih jemljete po srčnem infarktu lahko povzročajo stranske učinke:
-
Podaljšan čas krvavitve
-
Hiperplazijo dlesni – povečanje dlesni
-
KAKO LAHKO ZAŠČITITE SVOJE SRCE?
Zelo pomembno je, da se varujete vnetij in skrbite za dobro splošno odpornost organizma in za urejenost drugih sistemskih bolezni.
-
Bistvenega pomena za vaše srce pa je:
-
Vzdrževanje dobre ustne higiene doma
-
Popravljene kariese
-
Dobro zdravljene mrtve zobe brez granulomov.
Lahko nas pokličete na GSM številko 031 656 907 ali pa nam pišite preko kontaktnega obrazca.