
Glavni vzrok parodontalne bolezni je zobna obloga. A vendar lahko tudi drugi dejavniki vplivajo na pojav in potek vaše parodontoze – parodontalne bolezni.
STAROST
Starejši ljudje imajo bolj pogosto in bolj napredovalo parodontalno bolezen.
KAJENJE
Kajenje je povezano s celo vrsto bolezni kot na primer rak, bolezni pljuč, bolezni srca in ožilja, prav tako pa tudi z vrsto drugih zdravstvenih problemov. Kadilci so bistveno bolj nagnjeni k parodontalni bolezni. Zagotovo pa ima veliko vlogo pri napredovanju parodontalne bolezni.
DEDNOST
Dednost igra je eden bistvenih rizičnih faktorjev tako za nastanek kot hitrejše napredovanje parodontalne bolezni. Kljub zelo dobri ustni higieni se pri ljudeh, ki so nagnjeni k parodontalni bolezni le – ta vseeno pogosto razvije in poteka hitreje kot pri ljudeh, ki nagnjenosti nimajo. Če pri nagnjenih k parodontalni bolezni zgodaj ugotovimo bolezen, lahko s pogostejšo profesionalno podporo čiščenja vseeno pomagamo ohraniti zobe.
STRES
Stres se vse pogosteje povezuje ne samo s parodontalno boleznijo, temveč tudi z drugimi sistemskimi boleznimi kot sta na primer visok krvni tlak in srčno – žilne bolezni. Kadar ste v stresu se težje borite proti vnetjem, kar vključuje tudi parodontalno bolezen.
ZDRAVILA
Nekatera zdravila, kot so na primer oralna kontracepcija, antidepresivi in bolezni za zdravljenje krvnega tlaka lahko vplivajo na stanje dlesni.
STISKANJE IN ŠKRTANJE Z ZOBMI
Bruksizem – škrtanje in stiskanje z zobmi lahko ob že prisotni parodontalni bolezni dodatno pospeši odmiranje parodontalnih vlaken, s katerimi je zob vraščen v kost. Pomembno je vedeti, da so sile na ta vlakna pri škrtanju in stiskanju zob bistveno večje kot tiste s katerimi jemo.
DRUGE SISTEMSKE BOLEZNI
Sistemske bolezni vplivajo na pojav in napredovanje parodontalne bolezni. Vendar ta povezava deluje tudi v obratni smeri, saj parodontalna bolezen, ki je v svoji osnovi vnetje lahko poslabša nekatere osnovne bolezni, saj oslabi imunski sistem.
PREHRANA
Prehrana, ki je osiromašena pomembnih hranil slabi imunski sistem in tako se telo težje bori proti vnetju.
Lahko nas pokličete na GSM številko 031 656 907 ali pa nam pišite preko kontaktnega obrazca.