
Na zdravje dlesni pri ženskah lahko vpliva mnogo dejavnikov. Od pubertete do postmenopavze.
PUBERTETA
V puberteti se poveča nivo spolnih hormonov. Predvsem progesteron in estrogen povzročata povečano prekrvavitev dlesni. Dlesni postanejo bolj občutljive, predvsem na zobno oblogo in ostanke hrane. V tem času so dlesni lahko rdeče in otečene.
MENSTRUACIJA
Občasno lahko imajo nekatere ženske menstruacijski gingivitis. Dlesni so otečene, rdeče in zelo občutljive. Nekaterim se lahko pojavijo vnetne ranice na notranji strani lic in ustnic. Tudi afte niso redke. Te spremembe se tipično pojavijo kak dan pred menstruacijo in običajno izzvenijo, ko se menstruacija začne.
NOSEČNOST
Nezdravljena parodontalna bolezen je lahko vzrok za prezgoden porod in / ali premajhno porodno težo otroka kažejo raziskave. Zato se svetuje, da se pred zanositvijo uredi in zdravi tudi parodontalno bolezen in ne samo zobe.
MENOPAVZA IN POSTMENOPAVZA
Ženske v menopavzi in v postmenopavzi se pogosto soočate s suhimi usti, bolečimi dlesnami, pekočim jezikom ter s spremembami okusa, najpogosteje za slano, pekoče in kislo.
Bolj redek pa je menopavzalni gingivostomatitis – vnetje dlesni in ust. Stanje je izjemno neprijetno, hormonsko zdravljenje pa bistveno olajša simptome.