
Zanima me, kaj je to pulpitis. En zob me, kar na prej po malem boli in zobozdravnica je rekla, da je to lahko pulpitis. Upam, da sem si besedo prav zapisala.
Prav ste si zapisali. Pulpitis je izraz, ki ga uporabljamo za vnetje zobnega živca. Zobna pulpa je vsebina notranjosti zoba v zobni kroni in koreninskih kanalih zoba. Glede na to, da že dlje časa zaznavate bolečino gre lahko morda tudi za preobremenjen zob, lahko pa gre za kronični pulpitis. Kronični pulpitis lahko za kak skriti karies ali močno razgaljen zobni vrat oziroma erozija. Pulpitis je bolezensko stanje zoba oz. njegovega živca – pulpe.
Pulpa se lahko vname, nekaj časa odmira in odmre. Kadar je pulpa vneta, v odmiranju ali odmrta vnetje draži živčne končiče, kar zaznamo kot bolečino. Značilno za pulpitis je, da bolečina seva v okolico, lahko tudi v nasprotno čeljust. Pacient težko določi kateri zob boli, pogosto pa je določitev pravega zoba lahko izziv tudi za zobozdravnika. Še posebno, če je karioznih zob v ustih več. Poznamo reverzibilni in ireverzibilni pulpitis.
Kadar gre za reverzibilni pulpitis – zob morda lahko ostane živ. Pulpitis v zelo zgodnji fazi se lahko pozdravi, če ostranimo vzrok ( npr. karies, poka zoba). Tako se ohrani zob živ. Pri tem se v postopku plombiranja uporabijo posebna zdravila, ki se položijo na del zoba, kjer je bil vzrok najbližje zobni pulpi.
Ireverzibilni pulpitis pomeni, da se pulpa – zobni živec ne bo mogel več pozdraviti. zob je potrebno endodontsko zdraviti – zdravljenje koreninskih kanalov. Pri tej vrsti pulpitisa je pulpa tako poškodovana, da je ni več moč pozdraviti. Zato jo je potrebno iz koreninskih kanalov odstraniti. To pa pomeni zdravljenje koreninskih kanalov. Postopek zdravljenja koreninskih kanalov poleg odstranitve vnete pulpe zajema še čiščenje in dezinfekcijo kanalov in druge postopke. Namen je v čim večji meri odstraniti vnetje.
Pomembno obvestilo:
Zgoraj našteti simptomi, nakazane možnosti problemov in rešitev so le smernice in nikakor niso namenjeni samodiagnosticiranju in samozdravljenju. Ob vsaki nelagodnosti ali bolečini v zobeh ali čeljustih je nujno poiskati profesionalno pomoč zobozdravnika, ki bo izpeljal diagnostiko, vam predlagal možne načine zdravljenja, lahko pa tudi napotil k osebnemu zdravniku ali k ustreznim specialistom.