Kovačič Mirjam

Srečajte

Mirjam Kovačič

, zobozdravnica

Zobozdravnica Mirjam Kovačič sem študij dokončala na Medicinski fakulteti, smer stomatologija, v Ljubljani, leta 1993. Po opravljenem strokovnem izpitu sem bila zaposlena v Zdravstvenem domu v Ljubljani do leta 1999, ko sem se odločila za zasebno zobozdravstveno ordinacijo.

Krvavitev dlesni in zadah

Krvavitev dlesni in zadah
Krvavitev dlesni in zadah

Imam eno težavo, zmeraj mi krvavi iz dlesni, sicer imam zobe zelo lepe. Umivam si jih 2x dnevno, ampak nič ne pomaga. Tudi zadah je neznosen.

 

O krvavitvi dlesni

Krvavitev dlesni, ki se pojavi ob umivanju zob je posledica vnetih dlesni – gingivitisa. Vzrok za nastanek so zobne obloge. Zobne obloge, ki so dlje časa prisotne na zobeh ob dlesni povzročajo vnetje. Dlesen postane bolj rdeča, napeta – otečena in na dotik krvavi. “Dlesni, ki čudno rastejo in se ne držijo zob” so močno vnete dlesni. Kadar gingivitis traja dolgo, se razvije kronični gingivitis. Dlesen močno zateče in ob zobu začno nastajati žepki, kot jih opisujete ob spodnjih sprednjih zobeh. Ko nastanejo obzobni žepki, ne gre več samo za gingivitis, ampak za parodontalno bolezen.

Glede ustnega zadaha

Ustni zadah je lahko posledica slabe ustne higiene, karioznega zobovja, parodontalne bolezni ali posledica kake sistemske bolezni. Svetujem Vam obisk pri zobozdravniku, ki Vas bo pregledal, ocenil prizadetost dlesni in svetoval terapijo. Ko bodo dlesni pozdravljene, bo zelo verjetno minil tudi ustni zadah.

Nega zob je ključnega pomena

Svetujem Vam poostreno in pravilno izvajano ustno higieno. To lahko dosežete z uporabo ustrezne zobne ščetke, zobne nitke, interdentalnih – medzobnih ščetk, in razkužilnih tekočin. Pri poostreni higieni nekaj dni dlesni še močneje krvavijo, kar je normalno, po nekaj dneh pa se krvavitev umiri, občutek zatečenih dlesni mine. Da se tak gingivitis umiri, navadno traja 3-4 tedne. Pojav žepkov je začetek parodontalne bolezni, bolj znane pod izrazom parodontoza.

 

Ste zaskrbljeni in potrebujete dodatne informacije? Pokličite nas na 031 656 907

Preverite, ali smo že komu odgovorili na enako vprašanje.

Dobro je vedeti še …

Pomembno obvestilo: Zgoraj našteti simptomi, nakazane možnosti problemov in rešitev so le smernice in nikakor niso namenjeni samodiagnosticiranju in samozdravljenju. Ob vsaki nelagodnosti ali bolečini v zobeh ali čeljustih je nujno poiskati profesionalno pomoč zobozdravnika, ki bo izpeljal diagnostiko, vam predlagal možne načine zdravljenja, lahko pa tudi napotil k osebnemu zdravniku ali k ustreznim specialistom.
To spletno mesto uporablja piškotke za namen izboljšave delovanja spletnega mesta. Več informacij najdete v naših pravilih o rabi piškotkov.