
Najprej naj vam opišem stanje. Moj oče ima paradontozo in se mu pri 50ih že majejo zobe in pri jedi krvavijo dlesni! Tudi jaz imam tako kot on premalo prostora v čeljusti za vse zobe, zato imam nekoliko nepravilno razporejene. Zdaj pa mi rastejo še osmice. Kot otrok sem nosila snemljivi aparat za zobe, vendar se je stanje v čeljusti le deloma popravilo. Saj vizualno je še nekako za zdržat, skrbi pa me zdravje. Predvsem ali je parodontoza dedna.
Želela bi, da mi poveste, če se da vpliv paradontoze kako preprečit oziroma ali bi pomagalo, da mi populijo osmice in mi pomagajo s fiksnim aparatom razredčit zobe? Namreč, tudi moj zobozdravnik pravi, da imam problematične zobe, zaradi premalo prostora med njimi. Zanima me ali sem za fiksni aparat že prestara (stara sem 22 let) in ali se da fiksni aparat dobiti zastonj in pod kakšnimi pogoji? Ali se s fiksnim aparatom poškoduje sklenina ali kakorkoli drugače uniči zob?
Parodontalna bolezen še nima natančno opredeljenega vzroka nastanka. vemo, da jo direktno povzroča zobna obloga. Vemo, da če vzpostavite izvrstno higieno, je zelo majhna možnost, da se parodontalna bolezen razvije.Je pa velika verjetnost, da se bo parodontalna bolezen ob izvrstni higieni zaustavila, ali se bo zelo upočasnilo napredovanje bolezni. Zagotovo pa velik vpliv odigra dednost.
Povečano je število bakterij v ustih, ki so značilne za paciente, ki parodontalno bolezen imajo. Dejavniki tveganja pri parodontalni bolezni so številni:
- Najpomembnejši je bakterijski plak – zobna obloga.
- Potem so tu še starost,
- nepravilnosti v imunskem odgovoru,
- nezadostna in nepravilna prehrana,
- spol,
- stres,
- uživanje steroidov,
- kajenje,
- genski dejavnik,
- diabetes,
- hormonske spremembe
- osteoporoza.
Podedovana je nagnjenost k parodontalni bolezni. Najpomembnejša je seveda ustna higiena, prisotnost zobnih oblog. Kadar so zobne obloge v celoti odstranjene, ni bojazni za razvoj parodontalne bolezni. Res pa je, da je to včasih težko doseči.
Glede fiksnega ortodontskega aparata
Tesno stanje ovira dobro ustno higieno, saj so mesta, kjer so zobje tesno skupaj ali prekrižani manj dostopna. Za ortodontsko terapijo niste prepozni, saj starost za ortodontsko terapijo ni ovira. Glede na to koliko lažje boste čistili in koliko manj popravil zob boste potrebovali, je v vašem primeru ortodontska terapija zelo upravičena. Za odrasle je žal ortodontsko zdravljenje v celoti samoplačniško. S fiksnim aparatom se sklenina ne poškoduje, seveda pa je pogoj brezhibna ustna higiena.