
Prav danes sem bila pri svoji zobozdravnici, ki je po rentgenski sliki potrdila svoje sume, da imam tako imenovani problem umika dlesni oziroma celotne kosti. To ima za posledico, da mi dlesni nenehno krvavijo in da se mi maje osmica desno zgoraj. Gre za problem, ki me je osebno kar močno prizadel. Predvsem me zanima ali je ta pojav oziroma bolezensko stanje dlesni pogojeno z dedno zasnovo in ali morda tudi s splošnim stanjem organizma. Ali ima ta pojav kakšno vezo z osteoporozo in ostalimi obolenji kosti.
Umik dlesni se imenuje recesija, v kombinaciji s krvavitvijo dlesni in z rentgenskim posnetkom potrjenim umikom kosti pa kaže na napredovalo parodontalno bolezen.
Osteoporoza je kronična progresivna bolezen, za katero je značilna nizka kostna masa in spremembe v strukturi kosti. Izguba mineralov iz kosti se začne nekje po 30. letu. Poveča se po menopavzi in je dvakrat hitrejša pri ženskah kot pri moških. Pri ženskah je glavni dejavnik pomanjkanje estrogena.
Dejavniki tveganja pri nastanku osteoporoze so:
- spol,
- dednost,
- menopavza,
- stas,
- amenoreja,
- uživanje velikih količin kofeina,
- uživanje proteinov in soli,
- uživanje premalo kalcija in vitamina D,
- uživanje večjih količin alkohola,
- fizična neaktivnost,
- nizka kostna gostota,
- splošne bolezni.
Dejavniki tveganja za parodontalno bolezen so:
- zobne obloge,
- stres,
- diabetes,
- hormonske spremembe,
- splošne bolezni,
- osteoporoza in
- kajenje.
Skupni dejavniki tveganja so:
- pomanjkljiva in neustrezna prehrana,
- starost,
- kajenje,
- uporaba kortikosteroidov zaradi avtoimunih bolezni,
- napake v imunskem odgovoru – nagnjenost k parodontalni bolezni.
Sama osteoporoza ne pomeni, da se bo razvila parodontalna bolezen. Kadar pa je parodontalna bolezen že prisotna, še posebno, če je so že prisotni žepi in umik kosti, je napoved za poslabšanje parodontalne bolezni bolj neugodna, kot če bi osteoporoza ne bila prisotna. Vem, da moj odgovor ni tisto, kar bi si želeli prebrati.
Skušajte čimbolj vplivati na dejavnike, na katere lahko:
- zdrav način življenja,
- tehnike, ki povečajo odpornost na stres,
- ustrezna ustna higiena
- redni obiski zobozdravnika.
Glede vašega vprašanja, ali je vaše stanje dlesni “pogojeno z dedno zasnovo in ali morda tudi s splošnim stanjem organizma. Ali ima ta pojav kakšno vezo z osteoporozo in ostalimi obolenji kosti”, je odgovor da.
To pa ne pomeni, da je potrebno obupati. Pomeni le, da boste morali vložiti več energije v vzdrževanje in obvladovanje parodontalne olezni, kot morda nekdo drug, ki nima nagnjenosti k parododontalni bolezni in nima pridruženih bolezni.
Ste zaskrbljeni in potrebujete dodatne informacije? Pokličite nas na 031 656 907
Preverite, ali smo že komu odgovorili na enako vprašanje.