
Imam vprašanje, ki ga do sedaj še nisem zasledila. Pred pol leta se mi je medtem ko sem jedla odlomil velik del zoba (zgornja petka). Ob tem pa je odpadla tudi plomba. Sedaj je ostal le še čisto spodnji del zoba (izgleda skorajda, kot da ga ne bi več bilo). Že velikokrat sem se hotela odpraviti k zobozdravniku, vendar me vsakokrat premaga prevelik strah. Zato nisem bila pri zobarju že 3 leta. Vem, da se bom enkrat vendarle morala odpraviti in zanima me, kaj bo zobozdravnik storil z zobom.
Zobozdravnik bo zob pogledal in Vas najverjetneje najprej poslal na rentgensko slikanje. Iz pregleda in analize rentgenskega posnetka bo videl ali je zob (kar ga je ostalo) še uporaben, ali se bo dalo na preostali zob še kaj nadgraditi.
V kolikor je zoba še dovolj in je zobovina dovolj čvrsta, bo ocenil ali je zob že zdravljen in če je polnitev ustrezna oziroma ali je morda na vršičku korenine proces – granulom. Če zob še ni zdravljen ga bo najverjetneje potrebno zdraviti. Ko bo korenina ustrezno oskrbljena (pozdravljena) se šele lahko naredi nadgradnjo. Tako močno odlomljenega zoba običajno ni mogoče plombirati. Zato odlomljen zob običajno oskrbimo z zatičkom (po domače štift) in prevleko. Seveda pa je pogoj, da robovi zdrave zobovine zoba segajo nad dlesen, to pomeni, da so vidni. Zato čim prej k zobozdravniku, preden bo zob toliko zmehčan, da ne bo več uporaben.
Vas zanima še kaj in potrebujete dodatne informacije? Pokličite nas na 031 656 907
Preverite, ali smo že komu odgovorili na enako vprašanje.