
Zanima me predvsem, kakšne bolezni se lahko pojavijo pri ljudeh, če nimajo urejenih zob, ali da ne obiskujejo redno zobozdravnika! Kakšne bolezni lahko nastanejo? Ne zanimajo me samo ustne bolezni, ampak tudi ostale!
Neurejeni zobje in pomanjkanje rednih obiskov zobozdravnika lahko povzročijo različne zdravstvene težave, ne le v ustni votlini, temveč vplivajo tudi na splošno zdravstveno stanje. Tu je nekaj možnih posledic:
Ustne bolezni:
Karies (zobna gniloba):
Nepravilna ustna higiena in pomanjkanje rednih obiskov zobozdravnika lahko privede do zobne gnilobe.
- Okvarjen zob lahko rani sluznico lica ali jezika.
- Karies vodi do vnetja zobnega živca – pulpitisa, kar povzroča neznosne bolečine.
- Zobna gniloba – karies, ki ni zdravljen, povzroči odmrtje zobnega živca in lahko vodi v granulom.
- Gnoj v ognojku granuloma si lahko poišče pot na prosto preko dlesni in nastane fistula.
- Granulom lahko preide v absces. Vnetje se pri abscesu lahko širi v okolna tkiva obraza in vratu. Najnevarnejša je oteklina, ki se širi proti očesu. Pol ure pritiska na vidni živec lahko povzroči slepoto.
- Okvarjeno in pomanjkljivo zobovje poruši ugriz in povzroči okvare čeljustnega sklepa.
- Nezdravljen karies vodi v izgubo zob.
- Izguba zob vodi v porušeno okluzijo (porušen ugriz).
- Izguba zob vodi do znižanja ugriza. Kasnejša protetična rehabilitacija ni mogoča.
Parodontalna bolezen:
- Neprestana prisotnost zobnih oblog lahko povzroči vnetje dlesni, kar vodi v parodontalno bolezen.
- Nezdravljena parodontalna bolezen vodi v izgubo zob.
- Izguba zob vodi v porušeno okluzijo (porušen ugriz).
- Izguba zob vodi do znižanja ugriza. Kasnejša protetična rehabilitacija ni mogoča.
- Porušen ugriz vodi v težave s čeljustnimi sklepi.
Splošne zdravstvene težave:
- Neprestana bakteriemija: V ustih z nepopravljenimi zobmi in vnetji se nahaja večje število mikroorganizmov: bakterij, virusov in glivic, kot v zdravih ustih. Ti mikroorganizmi tvorijo zobno oblogo – biofilm Ti mikroorganizmi se občasno sproščajo v kri. Organizem se mora torej stalno boriti proti povečanemu vdoru teh mikroorganizmov v kri. Prisotnost predvsem bakterij v krvi imenujemo bakteriemija. Zato se splošna odpornost organizma slabi.
- Okvarjeno in pomanjkljivo zobovje pomeni nepravilen ugriz in hrane ni mogoče dobro prežvečiti. To pa pogosto povzroča tudi želodčne težave.
- Srčno-žilne bolezni: Obstajajo nekatere povezave med parodontalnimi boleznimi in srčno-žilnimi težavami. Kadar se take bakterije v krvi naselijo na srčne zaklopke, lahko pride do popuščanja srca.
- Sladkorna bolezen: neprestana prisotnost masivnih zobnih oblog in parodontalna bolezen sta povezana s sladkorno boleznijo, in obratno, sladkorna bolezen lahko poslabša stanje ustne votline.
- Bolezni dihal: Bakterije iz vnetih dlesni se lahko širijo skozi krvni obtok in vplivajo na dihalne poti. Vdihavanje bakterij iz ust lahko vodi v aspiracijsko pljučnico.
- Okvarjeno zobovje in napredovala parodontalna bolezen lahko povzročata nezadostno žvečenje hrane. Hranila se ne morejo resorbirati v prebavnem traktu.
- Nezadostno prežvečena hrana povzroča težave z želodcem.
- Naše telo zaradi stalno prisotnega vnetja neprestano tvori protitelesca proti mikroorganizmom. Skupki mikroorganizma in protitelesa (rečemo mu antigen-antitelo kompleks) lahko zamaši ledvične tubule – cevke, tako, da lahko pride do odpovedi ledvic.
- Izpadanje las, ki je lahko delno, v obliki kroga (alopecija areata), ali pa se lasje redčijo (alopecija difusa). Lasje po sanaciji zob navadno spet zrastejo.
- Ustni zadah
Psihološke težave:
- Nizka samozavest: Neurejeni zobje lahko vplivajo na samozavest in samopodobo posameznika, kar lahko vodi do psihičnih težav.
- Socialna izolacija: Zaradi sramu pred neurejenimi zobmi se ljudje včasih izogibajo socialnim situacijam, kar lahko vodi v izolacijo.
Pomembno je razumeti, da ustno zdravje ni ločeno od splošnega zdravja. Skrb za zobe in redni obiski zobozdravnika niso pomembni le za ohranjanje lepega nasmeha, temveč tudi za splošno dobro počutje in zdravje.
Upam, da se boste čim prej oglasili do svojega zobozdravnika. Pa brez strahu, saj, kadar pridete pravočasno, se lahko večino posegov opravi brezbolečinsko.
Imate podobno težavo? Naročite se in pomagali vam bomo: 031 656 907
Preverite, ali smo že komu odgovorili na enako vprašanje.